Uvaterv Zrt. aktuális innovációs eredményeinek hasznosítása

2012 augusztus 01.

 

Az "FI-150/44.80" tartócsalád 2010-ben elnyerte az Institution of Engineers, a Magyar Mérnöki Kamara és a Magyar Tanácsadó Mérnökök, angol akadémia által alapított, Tierney Clark Díj I. helyezését, valamint a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatal 2010.évi Innovációs Díjában részesült.

Projekt tevékenységek

A gyártás utáni első 100 nap alakváltozásának kontrolja a minőség ellenőrzése és a tetszőleges időpontban történő kiszállítás és minőségi átvétel érdekében.

A nemzetközileg is egyedülálló paraméterekkel rendelkező hídgerenda hazai alkalmazására már igen szép és jelentős mennyiségű példát lehet felmutatni. A gyártás során azonban kiderült, hogy az eddigi gyakorlatban szokatlan és egyedülállóan nagy tömegek (56 T) és feszítőerők (1000 T) miatt a gyártási fázisra további kísérletek eredményeihez kötött számítási modellekre van szükség. Ugyanis a gyártás utáni első 100 napban a tartó alakváltozása oly mértékű a kezdeti állapothoz képest, hogy az átadás-átvétel időpontjában, nem rendelkezünk kontrolált, elméleti értékekkel. Ez a probléma jelentősen megnehezíti a minőségellenőrzést ill. a minőség kontrolját. Ezért szükségesnek láttuk egy olyan matematikai modell előállítását, ami pontosan leképezte az első 100 nap alakváltozásait és kontrolálja a feltételezett anyagmodell kúszását. Így teljesen mindegy, hogy az átadás-átvétel milyen időpontban történik, pontosan lehet tudni, hogy az adott időben mért elmozdulások beleesnek-e az elmozdulási függvény tűrési zónájába. Ez jelentősen megkönnyíti a felhasználás előtti minőségi átvételt a kivitelezők részéről.

Nagy magasságban történő, betolásos technológia kidolgozása.

Magyarországon az eddigi gyakorlat nem indokolta hogy beépítési technológiát dolgozzunk ki 20 m feletti magasságra. A piackutatás alapján, potenciális külföldi alkalmazás esetében felmerült annak az igénye, hogy nagy magasságú völgyhidak is építhetőek, fejlesztésünk eredményeként ebből a hídgerendából. A közel 60 tonnás emelési súly nem teszi lehetővé, gazdaságosan az ilyen magasságra történő felemelést. A kifejlesztett technológia segítségével a megépült töltésről, a híd két oldalán végigvezetett és a pillérek tetején rögzített segédszerkezet segítségével betolható a hídgerenda. Ennek a technológiai fejlesztésnek az eredményeként a gerenda alkalmazhatóságát a környező országok más geográfiai viszonyai között kívánjuk hasznosítani.

Orosz szabványok szerinti statikai ellenőrzések és termékmódosítás elvégzése az FÁK piacokon történő értékesítés érdekében.

A FÁK országok piaca jelentős felvevő potenciállal rendelkezik. Jelen innovációs projektünk zárásaként kidolgozzuk a GOSZT szabványok szerinti alkalmazási tervdokumentációt és adaptációs dokumentációkat. Ezek segítségével lehetőségünk nyílik ezeken, a piacokon is a termék értékesítésére.

Print

Print